IMG_20171129_101106W ramach realizowanego w Szkole Podstawowej nr 153 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie programu Erasmus Plus: „Basic employability and entrepreneurship skills at a young age w dniach 27.11-01.12.2017r. odbyło się szkolenie w partnerskiej placówce w Hiszpanii – CEIP Los Arevacos.

Ta szkoła jest najbardziej nietypowa, z jaką współpracowaliśmy do tej pory. Wspólnie uczą się tu dzieci bardzo małe (od 3 roku życia), starszaki i nastolatki. Z uwagą obserwowaliśmy także włączenie do społeczności szkolnej, pracy, codzienności uczniów niepełnosprawnych ruchowo, autystycznych lub z innymi problemami.

Dzieci tutaj uczą się przede wszystkim wrażliwości, współpracy w grupie i zwracania uwagi na potrzeby innych ludzi. W nawyk wchodzi im pomaganie oraz dostrzeganie pozytywnych cech i potencjału drugiego człowieka.

Szczególny nacisk kładzie się tu na umiejętności przydatne w życiu dorosłym, a zwłaszcza na te, związane z przedsiębiorczością. I tak uczniowie dobrani w grupy mają za zadanie wymyślić własny biznes! Wszystko zaczyna się oczywiście od pomysłu, następnie najważniejszym zadaniem jest stworzenie profesjonalnego (na poziom szkoły podstawowej 😉 ) biznesplanu. Uczniowie muszą przydzielić sobie funkcje w swojej firmie, wymyślić produkty, zaplanować wydatki. Efektem tej pracy jest sprzedaż swoich wyrobów na „dniu targowym” organizowanym w szkole.

 

Teraz czas, byśmy sprawdzili jak nasi uczniowie poradzą sobie z zakładaniem firmy…

Dadzą radę! 🙂

Małgorzata Kubiak