wycieczki 35429 listopada uczniowie z klasy 5a wybrali się na wycieczkę do Muzeum Przyrodniczego Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN na ul. Św. Sebastiana.  Wycieczka rozpoczęła się warsztatami „Zwierzęta zimą z nami nie zginą”.

Podczas tych warsztatów uczniowie poznali zwierzęta, które możemy spotkać zimą w naszym kraju, oraz dowiedzieli się, które zwierzęta zapadają w sen zimowy, a które hibernują. Mieli okazję posłuchać, jakie odgłosy wydają te zwierzęta. Podczas prezentacji uczniowie dowiedzieli się również, w jaki sposób możemy pomóc zwierzętom w okresie zimowym i w jaki sposób możemy je dokarmiać. Każdy uczestnik miał okazję wykonać swój własny „karmnik”, który po powrocie do domu mógł wystawić za okno i obserwować, jak korzystają z niego ptaki.

Po warsztatach przyszedł czas na zwiedzanie dostępnych wystaw i podziwianie żywych okazów fauny i flory z różnych zakątków świata. Uczniowie wraz z Panią Przewodnik wędrowali przez świat gadów, las tropikalny, obserwowali wylegujące się na kamieniach warany oraz szukali ukrywających się kameleonów. W jednej z sal podziwiali przepiękne kamienne obrazy, i umiejętność “pływania” bursztynów. Aż w końcu trafili do Fascynującego Świata Pająków i Skorpionów. Ptaszniki chodzące po ściankach terrarium lub chowające się w swoich gęstych sieciach powodowały u niektórych osób uczucie strachu. Na szczęście okazało się, że terraria są zamknięte na kłódkę, więc atak skaczącego pająka nam nie groził.
Wszyscy cali, zdrowi i z własnoręcznie zrobionym “karmnikiem’ wrócili do domów.:)

Edyta Lasek