Pi number

Pi number

W czwartek, 14 marca 2019 obchodziliśmy  Dzień Liczby Pi

Czym jest liczba pi? Dlaczego jest taka ważna? Dlaczego świętujemy właśnie 14.03?

Pi można zdefiniować jako stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. Matematycy od dawna starają się wyznaczyć jak najwięcej cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π. W 1610 roku holenderski uczony Ludolf van Ceulen podał 35 cyfr po przecinku. Na jego cześć liczba π nazywana jest czasem ludolfiną. Dziś za pomocą komputera można obliczyć miliony cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Liczba ta występuje w wielu zagadnieniach matematycznych. Pełni ona tak szczególną rolę, że uczeni, poszukując kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi, wysłali w kosmos drogą radiową informację o wartości liczby π. Wierzą, że inteligentne istoty spoza Ziemi (o ile istnieją) znają tę liczbę i rozpoznają nasz komunikat.

Święto obchodzone jest corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych. Datę  wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.

Nasza Szkoła również postanowiła uczcić Dzień Liczby pi. Wszystkie schody zostały „obklejone” kolejnymi cyframi ludolfiny, zorganizowaliśmy również konkurs: Kto zapamięta najwięcej cyfr po przecinku w liczbie pi?

  Zwycięzcy:

Annna Stożek kl 4a- 85 cyfr po przecinku

Michał Stempek kl 4a -24 cyfry po przecinku

Serdecznie gratulujemy!