zzzlastW dniach 20-24 marca naszą szkołę odwiedzili nauczyciele, którzy przebywali u nas w ramach uczestnictwa w programie Erasmus Plus. Goście przybyli z zaprzyjaźnionych szkół z Rumunii, Hiszpanii, Włoch, Turcji, Szkocji i Irlandii.

W projekcie, który nosi nazwę „Basic employability and entrepreneurship skills at a young age”, nasza szkoła specjalizuje się w nauczaniu komunikacji poprzez szeroko rozumianą sztukę oraz w doskonaleniu umiejętności kreatywnego pisania.

Pierwszego dnia pobytu goście zostali powitani przez Pana Dyrektora Jana Hrynczuka, zwiedzili szkołę, a także dowiedzieli się kilku rzeczy na temat jej historii oraz systemu edukacyjnego w Polsce. Następnie udali się na obserwację zajęć do klasy 1a, a potem 1b. Spore zainteresowanie wzbudziły podręczniki, z których uczą się najmłodsze dzieci. Po obejrzeniu przygotowanej na tę okazję wystawy prac odbyły się zajęcia wprowadzające do kreatywnego pisania, w których udział wzięła grupa uczniów z klasy 6s. Zajęcia prowadziła Pani Anna-Maria Strojek, która prezentowała metody wykorzystywane podczas nauki języka angielskiego.

Po krótkiej przerwie goście udali się na warsztaty pod hasłem „Komunikacja poprzez sztukę” prowadzone przez Panią Lillę Wózek oraz Martę Grabińską. W zajęciach tych uczestniczyła także reprezentacja uczniów z naszej szkoły (4b). Efektem końcowym było wykonanie jajka przestrzennego.

Kolejnego dnia wizytę w szkole goście rozpoczęli od obserwacji zajęć w klasach 2b, 2c oraz 3a. Miłym akcentem było również spotkanie z pisarką – Panią Ewą Rosolską, która tego dnia była z wizytą w naszej placówce. Następnie nauczyciele udali się na zajęcia kreatywnego pisania, które prowadziła Pani Małgorzata Kubiak wraz z grupą uczniów z klasy 4s. Podczas tych zajęć zaprezentowano techniki twórczej zabawy słowem oraz późniejsze możliwości pokazania stworzonego samodzielnie tekstu.

Ostatnim elementem dnia były warsztaty prowadzone przez Panią Dorotę Martinek, efektem których była własnoręcznie wykonana rzeźba. Praca dość trudna nawet dla dorosłych, ale nasi uczniowie z klasy 4a też sobie świetnie poradzili.

Zdecydowanie najbardziej atrakcyjnym momentem dla uczniów naszej szkoły były sesje językowe prowadzone przez gości. Odpowiednio wcześniej klasy 5 i 6 przygotowały gazetkę na temat wylosowanego przez siebie kraju. Dzięki temu cała klasa mogła się zaangażować we wspólną pracę, dowiedzieć się czegoś o danym państwie, a także podszkolić swoje umiejętności językowe, gdyż gazetka musiała być oczywiście w języku angielskim. I tak przez 45 minut swoje lekcje prowadzili: Turcja z klasą 5a, Irlandia z klasą 5b, Hiszpania z klasą 5s, Szkocja z klasą 6a, Rumunia z klasą 6b oraz Włochy z klasą 6s. Dla uczniów było to świetne spotkanie z „żywym” i praktycznym językiem angielskim potrzebnym do codziennej komunikacji.

Po krótkim odpoczynku goście udali się na obserwację zajęć klasy 2a (gdzie każdy otrzymał pamiątkę: breloczek-pszczółkę), a następnie na warsztaty prowadzone przez Panią Grażynę Bilik. Jak się później okazało, wyrażanie siebie, swoich emocji i swojego zdania poprzez buntowniczą sztukę graffiti okazało się strzałem w dziesiątkę. Wszyscy bardzo chętnie zabrali się do pracy w rytm muzyki hip-hop, a efekty przeszły najśmielsze oczekiwania. Na prośbę gości arkusze, na których pracowali, zostały pocięte na mniejsze elementy tak, by mogli je zabrać ze sobą do swoich szkół. Również uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje możliwości i stworzyli świetne prace, które z pewnością będzie można wkrótce podziwiać na ścianach naszej placówki. Ostatnim akcentem dnia były krótkie odwiedziny na treningu piłki nożnej, gdzie można było zaobserwować specyfikę pracy z klasami sportowymi.

Ostatni dzień rozpoczął się od wyjazdu do Urzędu Miasta Krakowa i spotkania z przewodniczącym Rady Miasta Krakowa – Panem Bogusławem Kośmiderem, który opowiadał o reformie edukacji oraz o mieście Krakowie. Po powrocie do szkoły dzieci zaprezentowały krótki pokaz kultury polskiej – klasa 3b zaśpiewała piosenkę i rozdała pamiątkowe kartki ze smokiem wawelskim. Następnie indywidualnie zaprezentowało się kilkoro uczniów grając na instrumentach muzycznych, później swoje „5 minut” miał balet i przepiękny taniec. Największą atrakcją okazał się występ klasy 3a, która specjalnie na tę okazję założyła tradycyjne stroje krakowskie lub bronowickie (również wychowawczyni klasy oraz pan dyrektor mieli na sobie podobne stroje). Finałowym wydarzeniem był mecz tenisa stołowego pomiędzy uczniem naszej szkoły, a nauczycielem z Rumunii (Polska górą!). Po wspólnych zdjęciach nauczyciele udali się na krótką przerwę.

Ostatnim elementem spotkania w naszej szkole i wizyty w Polsce było wręczenie certyfikatów uczestnictwa w projekcie.

Cieszymy się, że udało nam się zachęcić do współpracy wszystkie dzieci w naszej szkole, które chętnie nawiązywały kontakty z nauczycielami.

Goście wyjechali zadowoleni i bezpiecznie dotarli do domów. Teraz w swoich szkołach będą przekazywali podopiecznym to, czego nauczyli się od nas.

Jesteśmy dumni, że nasza szkoła uczestniczy w tak ważnym programie międzynarodowym, dzięki któremu uczniowie w trakcie trwania całego projektu biorą udział w różnych przedsięwzięciach i aktywnościach, a także zdobywają umiejętności potrzebne w dorosłym życiu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom i rodzicom za zaangażowanie oraz wszelką pomoc.

Małgorzata Kubiak

Anna-Maria Strojek